Czwartek, 25 kwietnia 2024, Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki PL EN | |

Spacer architekta - wystawa czasowa

Spacer architekta - wystawa studentów Politechniki Poznańskiej

Ostrów Tumski w Poznaniu. Przemiany architektoniczno-krajobrazowe XI-XXI w.

Plener Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej odbywał się latem 2017 roku i związany był z projektem "Tu się wszystko zaczęło.Ekspozycja świadectw początków polskiej państwowości na Ostrowie Tumskim w Poznaniu", realizowanym w Rezerwacie Archeologicznym "Genius loci".

Zadaniem studentów II semestru kierunku Architektury była wizualizacja przemian architektoniczno-krajobrazowych, jakim podlegała wyspa katedralna w trzech okresach chronologicznych: w XI, XVI wieku oraz współcześnie. Analizie przemian kształtu i charakteru zabudowy podlegały obecne okolice:

1. Kościoła Najświętszej  Marii Panny in Summo,
2. Psałterii,
3. Katedry,
4. Budynku Akademii Lubrańskiego (Muzeum Archidiecezjalne)
5. Rezerwatu Archeologicznego "Genius loci",
6. Mostu Jordana (widok od strony Śródki na Katedrę)
7. Systemu fortyfikacji wczesnośredniowiecznych i renesansowych murów obronnych.

Wizualizacje związane były z uwidocznieniem skali przemian, jakie dokonywały się w tych kluczowych punktach i okresach funkcjonowania wyspy tumskiej. Projekt zrealizowano w Rezerwacie Archeologicznym "Genius loci" pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Katarzyny Słuchockiej i Agnieszki Stempin.