Poniedziałek, 20 maja 2024, Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny PL EN | |

”Szachy - gotycka gra - i ich wychowawcze znaczenie” - wykład z cyklu ”Oblicza gotyku”

”Szachy - gotycka gra - i ich wychowawcze znaczenie” - wykład z cyklu ”Oblicza gotyku”

 

 

21.10.2023 r. o godzinie 12:00 odbędzie się w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci finisaż całorocznego projektu "Oblicza gotyku" WSTĘP WOLNY.

 

W ramach wydarzenia dr Agnieszka Stempin - archeolozka, kierowniczka Rezerwatu Genius loci i współpomysłodawczyni projektu wygłosi ostatnią z cyklu prelekcję

"Szachy - gotycka gra - i ich wychowawcze znaczenie"

 

Szachy jako gra rozpoznawalna do dziś, w okresie XII-XIII w. stanowiły ważny składnik systemu dydaktycznego i kulturowego pejzażu Europy. Określały sposób poznawania relacji między ludźmi, stanami, uczenia się szacunku dla państwa, kościoła i hierarchii społecznej. Stanowią ciekawą płaszczyznę konfrontacji obecnego stosunku do gry jako czysto sportowej aktywności z obrazem szachów jako społecznego komunikatora, edukatora i nośnika wartości kulturowych epoki gotyku. Prelekcja będzie próbą ukazania tej epoki nie tylko w tak spektakularnych dziedzinach jak architektura czy sztuka ale również w sferze wyzwań intelektualnych. Omawiana gra jest efektem średniowiecznej recepcji orientalnych pomysłów na grunt europejski i włączenia w system postrzegania tożsamy cywilizacji łacińskiej. Jako gra wybitnie elitarna w okresie średniowiecza szachy przenikały na sąsiednie obszary, a ich dotarcie do Polski w bardzo szybkim czasie od pojawienia się na terenie Europy ukazuje kierunek czerpania wzorców kulturowych i aspiracje władców młodego państwa polskiego.

 

Projekt "Oblicza gotyku" dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolsiego.

 

Więcej informacji: https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/pl/aktualnosci/314

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.