Wtorek, 23 kwietnia 2024, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha PL EN | |

GALERIA PRZODKÓW - ZOBACZ JAK WYGLĄDALI NAJSTARSI POZNANIACY

Jak wyglądali pierwsi Poznaniacy, których szczątki znaleziono podczas badań archeologicznych na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku na Śródce? My też byliśmy ciekawi! Wdrożyliśmy więc interdyscyplinarny projekt, by móc się tego dowiedzieć! Współpraca naukowców i artystów, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, pozwoliła nam odtworzyć te twarze z dalekiej przeszłości.

Galeria Przodków jest stałym elementem naszej ekspozycji. Serdecznie zapraszamy!

W powstanie hologramów zaangażowanych było wiele osób i instytucji, którym składamy serdeczne podziękowania:

Badania archeologiczne i rekonstrukcja wyglądu osób pochowanych na cmentarzysku śródeckim

Wykonanie artystycznych modeli i hologramów

Archeolodzy: Paweł Pawlak i Ewa Pawlak, prowadzili przez wiele lat badania wykopaliskowe cmentarzyska wczesnośredniowiecznego na Śródce, skąd pochodzą szczątki kostne należące do prezentowanych postaci (Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Henryka Klundera).

Dr hab. Jarosław Bogucki i dr Szymon Zwoliński, wykonali plastyczne modele popiersi rekonstruowanych osób, a na ich podstawie, metodą holografii światła białego, zrealizowali wszystkie prezentowane hologramy.

(Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, V Pracownia Rzeźby i Otoczenia - Obrazowanie Przestrzenne).

Dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, wykonała antropologiczne rekonstrukcje wyglądu twarzy osób pochowanych na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku na Śródce (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej).

Sebastian Giedziun wraz z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, im. Ks. Piotra Wawrzyniaka w Poznaniu, wykonali wydruki 3D czaszek, na bazie których rekonstruowano wygląd mieszkańców grodu.

Dr inż. Michał Rychlik, wykonał cyfrowe modele czaszek niezbędne do stworzenia hologramów (Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Transportu, Katedra Inżynierii Wirtualnej).

Dr hab. Marcin Danielewski wraz ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora, wypożyczyli stroje i wyposażenie związane z charakteryzacją postaci (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Archeologii).

Archeolodzy - pracownicy Rezerwatu Archeologicznego w Poznaniu, przygotowali koncepcję merytoryczną poszczególnych prezentacji.

Teatr Muzyczny w Poznaniu wypożyczył ze swoich zasobów peruki do charakteryzacji  postaci.