Piątek, 19 kwietnia 2024, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa PL EN | |

Wystawa ”Kościół NMP - perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej”

Wystawa ”Kościół NMP - perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej”

 

 

 

Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na wystawę czasową prezentowaną w kościele Najśiętszej Marii Panny in Summo - "Kościół NMP - perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej"

Wystawa będzie dostępna do zwiedzania od 24 marca 2023 r. (piątek), do kwietnia 2024 r.

 

 

Ekspozycja opowiada o najstarszym poznańskim kościele, jego burzliwej historii, unikatowej architekturze, o miejscach, które widać na pierwszy rzut oka i o tych na co dzień niedostępnych. Kościół Najświętszej Marii Panny to rzadki okaz zachowanej, niemal bez późniejszych ingerencji, budowli gotyckiej wybudowany przez jednego z najwybitniejszych budowniczych średniowiecza lub jego następców. Pomimo różnych komplikacji, powstałych najpewniej jeszcze w czasie budowy, przetrwał najazdy wrogich armii, niechęć urzędników i katastrofę budowlaną, aby po dziś dzień zachwycać swoją ciekawą bryłą. Po zakończeniu prac konserwatorskich kościół został udostępniony i można go odwiedzać w tygodniu (oprócz poniedziałków) w godzinach pracy Rezerwatu Archeologicznego Genius loci (10:00-16:00) i w weekendy. Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Wystawa „Kościół NMP. Perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej” jest częścią projektu „Oblicza gotyku” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Folder o kościele w języku polskim

Folder o kościele w języku angielskim (english version)

 

Kuratorzy wystawy: Karolina Andrys i Mateusz Sikora (MAP)

Grafika: Karolina Andrys (MAP)

Tłumaczenie na język angielski: Marcin Kasprowicz (MAP)

 

 

 

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.