Czwartek, 21 listopada 2024, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy PL EN | |

O REZERWACIE


 

Idea funkcjonowania rezerwatu archeologicznego Genius loci

W Rezerwacie połączyliśmy tradycję z nowoczesną technologią. Zwiedzający zaczynają zwiedzanie od Sali Multimedialnej, w której zatrzymują się na seansie filmowym w jednej z dwóch wersji (popularnonaukowa dla dorosłych i młodzieży, lub przygodowa dla dzieci). Na ekspozycji zaprezentowane zaś zostały oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Jeszcze lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomaga obraz holograficzny i multimedialne kioski. Wewnątrz obiektu wyznaczyliśmy przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych. Pragniemy gościć tutaj przedstawicieli różnorodnych gałęzi nauk, ukazujących ciekawe rozwiązania w wielu obszarach dotyczących zarówno techniki, inżynierii, a także kultury oraz sztuki. W ten sposób powstało innowacyjne centrum edukacji historycznej, w którym przeszłość powinna przyciągać ludzi otwartych i kreatywnych oraz stawać się inspiracją dla przyszłości.

 

Nazwa: Genius loci - Przekrój poznania

Nazwa rezerwatu – Genius loci (łac. Duch opiekuńczy), nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta. Prowadzone od 2008 roku wykopaliska odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Dzięki badaniom wiemy, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego. Jak na ówczesne czasy, gród był nadzwyczaj nowoczesny. Geniusz miejsca sprawił, że to właśnie tu skupili się ludzie obdarzeni wielką charyzmą, potrafiący wspaniałe idee wcielać w życie, organizować innych wokół szczytnych celów i zarażać dobrymi pomysłami.

 

Podstawowe dane techniczne i finansowe

Powierzchnia terenu przekazanego przez Poznańską Kurię Metropolitalną Miastu Poznań w celu realizacji inwestycji wynosi 1002 m2. Powierzchnia zabudowy w obrysie parteru liczy 435 m2, a powierzchnia całkowita 631 m2. W części podziemnej znajdują się: sala ekspozycyjna reliktów wału grodu poznańskiego, korytarz z ekspozycją fundamentów muru biskupa Lubrańskiego oraz część komunikacyjna. Na parterze mieści się wielofunkcyjna sala kinowa, gdzie zwiedzający obejrzą film edukacyjny, hol z szatnią oraz zaplecze sanitarne. W obiekcie znajdują się również tzw. infokioski. Prezentowany będzie także holograficzny obraz grodu z czasów jego świetności.

Wartość projektu wynosi ok. 9 700 000 PLN. Inwestycja jest dofinansowywana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (Działanie 6.2 – Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego) w wysokości ok. 6 500 000 PLN. Pozostała część, tj. ok. 3 200 000 PLN, jest wydatkowana ze środków przyznanych przez Radę Miasta Poznania.

 

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.