Sobota, 12 lipca 2025, Imieniny: Brunona, Jana, Wery PL EN | |

Inauguracja wystawy Bolesław Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę - części na Ostrowie Tumskim

Inauguracja wystawy Bolesław Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę - części na Ostrowie Tumskim

Fot. Kateriny Zisopulu-Bleja (MAP)

 

Rezerwat Archeologiczny Genius loci ma ogromną przyjemność poinformować, że od 17 czerwca 2025 roku jest dostępna druga odsłona wystawy Bolesłwa Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę.

 

Pierwszą można oglądać od 15 kwietnia w gmachu pałacu Górków przy ul Wodnej 27 (siedziba Muzeum Archeologicznego w Poznaniu).

Otwarcie wystawy było częścią obchodów 1000-lecia śmierci pierwszego króla Polski i jego pochówku w katedrze poznańskiej.

 

 

 

 

Rozpoczęte w kwietniu świętowanie milenium koronacji Bolesława Chrobrego, to wydarzenia szczególnie ważne dla Poznania. Jak już wielokrotnie podkreślano władca ten był związany z grodem na Ostrowie Tumskim od swych narodzin aż po wybór pierwszej polskiej katedry na miejsce wiecznego spoczynku.

 

Od czerwca - w dwóch lokalizacjach Ostrowa Tumskiego: we wnętrzu gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo  (vis-à-vis Katedry Poznańskiej), a także w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (ul. ks. I. Posadzego 3) podążamy śladami pierwszego króla Polski, wpisanymi w historię spektakularnych odkryć archeologicznych.

 

Pierwsza część wystawy zatytułowanej „Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę”, którą nadal można oglądać w Pałacu Górków - siedzibie głównej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na Startym Rynku, przyciąga rzesze zwiedzających, a od 17 czerwca dostępna jest kolejna odsłona tej ekspozycji - na wyspie katedralnej, czyli w bezpośredniej bliskości reliktów pamiętających czasy Bolesława Chrobrego. Dopełni ona zamysł tej prezentacji, aby połączyć poznańskie miejsca wiążące się z okresem panowania pierwszego króla, zarówno poprzez pojedyncze artefakty jak i zabytki architektury monumentalnej. Jest to zatem wystawa dla prawdziwych podróżników, wymagająca przemieszczania się pomiędzy dwoma rejonami miasta, ale również zachęcająca do smakowania jej etapami, a wręcz odwiedzania wielokrotnie.

 

Nie wiemy, gdzie nasz bohater przyszedł na świat, ale niewykluczone, że stało się to w Poznaniu, w 967 r. Wszak to tu powstała najstarsza w państwie Piastów murowana siedziba władców – palatium, zbudowane przez Mieszka I przed przybyciem do Poznania jego chrześcijańskiej żony – Dobrawy, matki Bolesława Chrobrego. Budowla ta z pewnością była świadkiem wielu wspaniałych chwil dzieciństwa, dojrzewania i późniejszych sukcesów władcy w okresie długiego panowania. O tym i wielu innych ciekawych aspektach wiążących się z poznańskimi dziejami pierwszego króla, opowie ekspozycja przygotowana  w świątyni stojącej w miejscu odnalezienia przez ekspedycję „Mieszko” Wydziału Archeologii UAM, kierowaną przez prof. Hannę Kóčkę-Krenz, fundamentów tego właśnie zespołu pałacowo-sakralnego.

 

Zwiedzający będą również zachęcani do pokłonienia się Bolesławowi Chrobremu przy jego grobowcu w podziemiach katedry poznańskiej i doświadczenia niezwykłości Złotej Kapicy zwanej również Kaplicą Królów Polski, gdzie w XIX w. zdeponowana została w sposób symboliczny pamięć o pierwszych władcach piastowskich, tu spoczywających.

 

 

Kolejny etap odkrywania więzi poznańskiego Ostrowa Tumskiego z Bolesławem Chrobrym, to wizyta w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Będzie tu można dosłownie zanurzyć się na głębokość 6 metrów w strukturach wałów grodu poznańskiego, strzegących dwór piastowski i będących wybitnym dziełem inżynieryjnym, którego budowę rozpoczął Mieszko I, a kontynuował Bolesław Chrobry. To nie wszystko, bowiem tu poznamy także liczne zabytki archeologiczne, które od 1938 roku są pozyskiwane w trakcie badań wykopaliskowych na wyspie. A więc zarówno artefakty pochodzące z katedry poznańskiej, jak i przedmioty wydobyte z pozostałości palatium oraz cmentarza zlokalizowanego na Śródce. Obok ekskluzywnych pucharów glinianych, zachwycających kostek mozaikowych zdobiących  absydę kaplicy pałacowej, drobnych fragmentów złotej biżuterii wzbogacającej strój elit, znajdziemy tu przedmioty codziennego użytku. Odkrycia archeologów na Ostrowie Tumskim, są świadectwem szerokich kontaktów politycznych oraz horyzontów kulturowych dworu pierwszych Piastów. Wyglądające czasami bardzo niepozornie zabytki pozwalają nam dostrzec ulotne chwile życia codziennego i emocji towarzyszących krzątającym się po grodzie Bolesława Chrobrego mieszkańców…

 

Nie wiemy, jak wyglądał Bolesław Chrobry, przywykliśmy do wizerunków stworzonych przez artystów kolejnych epok, najczęściej opierając się na wizji matejkowskiej. Ale możemy bardzo precyzyjnie odtworzyć wygląd osób żyjących współcześnie z królem i zamieszkujących Ostrów Tumski, pochowanych po śmierci na pobliskim cmentarzu. Taka „galeria przodków” czeka na zwiedzających w rezerwacie! Na wystawie spotkamy też, poszerzające jej tematykę, liczne wywiady z naukowcami.

W wielu miejscach na ekspozycji oraz w lokalizacjach odkryć archeologicznych towarzyszyć będą turystom nagrania oparte na obrazach i rekonstrukcjach wirtualnych.

 

Wystawa zaopatrzona jest dwutomowy katalog, który dostępny jest przede wszystkim w wersji elektronicznej a jego tradycyjne, albumowe wydanie można bezpłatnie pozyskać podczas licznych eventów odbywających się do końca roku w ramach wydarzeń jubileuszowych. Przewidziano bogaty program edukacyjny - w wakacje angażujący dzieci podczas warsztatów, ale też zachęcający do indywidualnych wycieczek rodzinnych, zajęcia dla seniorów, spotkania z kuratorami ekspozycji, a także tradycyjne już wykłady w ramach Akademii Genius loci. Zaproszeni goście, przynajmniej raz w miesiącu, zabierają słuchaczy do fascynującego świata naukowych dociekań i odsłaniają kulisy najnowszych odkryć, budujących współczesną wiedzę o czasach pierwszej monarchii.  

Kuratorka: dr Agnieszka Stempin

 

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nad obchodami Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski

 

 

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.