Poniedziałek, 05 czerwca 2023, Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera PL EN | |

Średniowieczne lodowisko - Wystawa jednego zabytku

Średniowieczne lodowisko - Wystawa jednego zabytku

 

 

Zapraszamy Państwa na wystawę czasową pt. „Średniowieczne lodowisko. Łyżwy i sanki najdawniejszych poznaniaków”  z cyklu Wystawy jednego zabytku.

 

Ciekawostek o łyżwach i płozach sań z okresu średniowiecza można dowiedzieć się od 10.02.2023 do 27.04.2023 na ekspozycji w pasażu nad murami Jana Lubrańskiego, po zakupie biletu wstępu do rezerwatu.

 

Wystawy Jednego zabytku to cykl spotkań z zabytkiem wybranym z wystawy głównej rezerwatu. Ekspozycja ma na celu ukazanie bogactwa treści jakie niesie ze sobą pojedynczy artefakt na co dzień dzielący przestrzeń wystawienniczą z innymi eksponatami.

 

Kolejna odsłona ekspozycji skupi się na temacie zimy i tego jak mieszkańcy poznańskiej wyspy tumskiejkomunikowali się ze światem gdy rzekę skuwał lód. Opowiemy o odkrytych tu łyżwach kościanych i płozach sań, dzięki którym najstarsi poznaniacy poruszali się po lodzie, zarówno w celach transportowych jak i świetnej zabawy. Poznamy techniki i sprzęty sportowe tutejszych „łyżwiarzy” oraz zaskakujące surowce z jakich korzystano. Przedstawimy bogactwo analiz naukowych stosowanych w badaniach zabytków związanych z tą problematyką - to one pozwalają nam usłyszeć średniowieczny nadwarciański gwar, rozbrzmiewający w śnieżnej aurze.

 

 

 

Wszystkie dzieci, które odwiedzą wystawę czasową "Średniowieczne lodowisko. Łyżwy i sanki najdawniejszych poznaniaków" mogą wziąć udział w konkursie, który dla Was przygotowaliśmy!

 

Zasady są proste:

  1. Przyjdź do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci i odwiedź pasaż nad murami Jana Lubrańskiego.
  2. Stwórz łyżwę z dostępnych na stołach materiałów.
  3.  Pięknie ją ozdób.
  4.  Podpisz się imieniem i wiekiem.
  5.  Powieś swoje dzieło na sznurku.
  6.  Pamiętaj, żeby zostawić w kasie dane do wysyłki nagrody!

 

 

Dla autorów trzech najpiękniejszych łyżew przygotowaliśmy nagrody – egzemplarze książki „Historia Poznana” Magdaleny Sprenger!

Konkurs, podobnie jak wystawa, trwać będzie do 27.04.2023 r.

 

Regulamin konkursu jest dostępny do wglądu w kasie rezerwatu.

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.