Środa, 17 kwietnia 2024, Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina PL EN | |

Aplikacja ”Oka czasu”

 

 

Prezentujemy niezwykłą aplikację, dzięku której każdy, kto posiada urządzenie z systemem Android może przenieść się w czasie do XI i XVI wieku i zobaczyć jak kiedyś wyglądał Ostrów Tumski w Poznaniu. 

Aplikacja przenosi widza w trzy rozmieszczone na Ostrowie Tumskim i Śródce punkty, w których znajdują się wirtualne "oka czasu" - lunety, przez które możemy zajrzeć w przeszłość.

 

Aplikację można pobrać pod linkiem (tylko urządzenia z systemem Android):

https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/mobile/

Po pobraniu należy zainstalować i uruchomić program.

Ekran startowy pozwala nam wybrać jedną z pięciu dostępnych wersji językowych (polski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki).

Po wybraniu języka możemy zdecydować w który zakątek mapy chcemy się udać. Luneta 1 jest dostępna przez cały czas, lunety 2 i 3 mozna odblokować używając poniższych kodów QR:

 

LUNETA  1 - pokazuje widok z punktu znajdującego się niedaleko skrzyżowania ulic Panny Marii i Ostrów Tumski. W XI wieku przenosi nas na koronę wałów grodowych, z których widać palatium Mieszka I, a w oddali katedrę i gród na Zagórzu. W XVI wieku staniemy tuż przy kościele Najświętszej Marii Panny, zobaczymy też psałterię, mury obwodowe Ostrowa i gotycką katedrę.

 

LUNETA 2  - przenosi obserwatora na ulicę Posadzego, tuż przed Rezerwatem Archeologicznym Genius loci. Stąd można podziwiać zabudowania tej częsci grodu z XI i XVI wieku. Warto zerknąć w stronę Akademii Lubrańskiego, a we wczesnośredniowiecznej zagrodzie poszukać wyjątkowego zwierzaka!

 

LUNETA 3 - ukazuje życie mieszkańców Śródki z punktu umieszczonego tuż przy przyczółku Mostu Jordana. Zarówno w XI jak i w XVI wieku można tu podziwiać widok na Ostrów Tumski z jego wałami, a później murami obronnymi i odwiedzić targowisko, na którym dawniej co środę odbywał się handel różnymi towarami.

 

 

galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.