Sobota, 17 kwietnia 2021, Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina PL EN | |

Dźwięki średniowiecza - wystawa czasowa

Dźwięki średniowiecza - wystawa czasowa

 

Na terenach słowiańskich  muzyka spełniała wielorakie funkcje i towarzyszyła człowiekowi w różnych obszarach jego aktywności. Obecna była zarówno w życiu codziennym świeckich, jak i tworzyła oprawę liturgii, misteriów religijnych czy poezji. Wykonywano ją profesjonalnie wśród elit, a także wśród ludności prostej na targach, jarmarkach czy podczas codziennych aktywności. Pojawia się na kartach kronik w opisach literackich i miniaturach.

Podczas badań archeologicznych odkrywane są przedmioty, których funkcja określana jest jako tzw. „narzędzia muzyczne lub dźwiękowe”. Ich „muzyczność” nie do końca musi być rozumiana jak współczesne pojęcie tego zagadnienia, a możliwe również, że wydobywane z ich pomocą dźwięki służyć miały nie tyle (lub nie tylko) zabawie, ale także sferze magicznej bądź łowiectwu. Za pomocą takich przedmiotów najczęściej wydobywano brzmienia służące wygrywaniu prostych rytmów, nierzadko naśladujących odgłosy szeroko rozumianej przyrody, choć jak przekonują badacze, możliwe było także osiąganie prawdziwego mistrzostwa gry i szerokiej skali dźwięków.

Na wystawie, zorganizowanej w Rezerwacie Genius loci z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, zaprezentowano przedmioty kościane i drewniane, które w średniowieczu służyły do muzykowania. Wystawa dostepna będzie do końca roku 2020. Serdecznie zapraszamy!

Kurator: Agnieszka Wiącek

Zdjęcia: Kateriny Zisopulu-Bleja

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.