Środa, 06 lipca 2022, Imieniny: Dominiki, Jaropełka, ſucji PL EN | |

XVIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą - ”Plagi i medycyna” - 4 i 5 czerwca 2022r.

XVIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą - ”Plagi i medycyna” - 4 i 5 czerwca 2022r.

Fot.DazFoto/ Damian Kołtuniak
 
Tegoroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą odbędzie się w sobotę 4 czerwca i niedzielę 5 czerwca 2022. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, wydarzenie wraca do osady słowiańskiej i krużganków opactwa Cystersów.
 
Poprzednie dwie edycje festiwalu zrealizowane zostały w formie online. Mimo, że zadbano o poszczególne punkty programu, obejmujące wykłady popularnonaukowe, pokazy, prezentacje multimedialne, wystawy wirtualne, zajęcia edukacyjne czy koncert muzyki dawnej, to jednak brak możliwości obcowania na żywo z atmosferą wydarzenia ograniczyło jego odbiór społeczny.
 
W tym roku festiwal wraca do wcześniejszej formuły, by na powrót ożywić lądzkie błonia szczękiem mieczy i zbroi. Będą kramy, wystawy i zabawy edukacyjne. Nie zabraknie koncertów, warsztatów, inscenizacji i wykładów popularnonaukowych ściśle powiązanych z tegorocznym tematem przewodnim Festiwalu – Plagami i medycyną.
 
Plagi są zjawiskiem towarzyszącym ludzkości od czasów, gdy zaczęła ona tworzyć większe skupiska. Od kiedy koczowiska ustąpiły miejsca osiedlom, a osiedla miastom, choroby zakaźne, szkodniki i robactwo stały się dla naszych przodków chlebem powszednim.

Powszechność problemu nie oznaczała jednak, że mieszkańcy dawnej wielkopolski godzili się na katastrofalne efekty nawiedzających ich nieszczęść bez walki. Nie mogli liczyć na takie luksusy jak antybiotyki czy preparaty do dezynfekcji. Ale prekursorzy medycyny – i wszystkie osoby którym leżał na sercu los bliźnich - dokładali wszelkich starań, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się morowego powietrza.

Nie wszystkie próby przynosiły oczekiwane rezultaty, nie wszystkie eksperymenty kończyły się sukcesem. Ale każdy wyraz dbałości o rozpowszechnianie higieny, każdy krok w stronę zidentyfikowania źródła zarazy zwiększał szanse na przetrwanie.


Dziejów ludzkości nigdy nie należy traktować jako nieistotnego zbioru dat i wydarzeń po terminie ważności. Kluczowym elementem w obcowaniu z historią jest nauka rozumienia procesów, które wpływały na sposób życia naszych przodków. Dzięki spisanym przekazom, wykopaliskom archeologicznym i badaniom antropologicznym wiemy dziś bardzo wiele zarówno o tym, jakie nieszczęścia spotykały naszych przodków jak i o tym, jak usiłowali się z nimi mierzyć.

Wierzymy, że uda nam się podzielić tą wiedzą z gośćmi XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, który po dwuletniej przerwie po raz kolejny odbędzie się w urokliwych krużgankach pocysterskiego klasztoru oraz w osadzie słowiańskiej. Do zobaczenia w sobotę 4 czerwca i niedzielę 5 czerwca!

Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na stoisko edukacyjne w krużgankach klasztoru przez cały czas trwania festiwalu. Opowiemy najmłodszym o zastosowaniu roślin w średniowieczu i odkryjemy tajemnice ludzkiego szkieletu!
 

 

W organizację wydarzenia zaangażowani są, jak co roku:

Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Gmina Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,  oraz Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”.

Fot. M. Klimczak

galeria
galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.