Wtorek, 05 listopada 2024, Imieniny: Balladyny, Elżbiety, Sławomira PL EN | |

Festiwal Tradycji Poznańskich! Zapraszamy do Rezerwatu 6 sierpnia 2022! (obowiązują zapisy)

Zapraszamy serdecznie na Festiwal Tradycji Poznańskich!

W ramach  Festiwalu Tradycji, 06 sierpnia, w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci odbędą się następujące wydarzenia:

  • 13:00 – Spotkanie z archeologiem połączone ze zwiedzaniem ekspozycji czasowej w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci pt. „Skarb Srebrny z Łącznego Młyna”. Prowadzący: kurator wystawy Marcin Kasprowicz.

Tematem spotkania będzie odkryty w 1872 roku skarb z Łącznego Młyna, a więc miejsca, w którym obecnie znajduje się Jezioro Maltańskie. Depozyt datowany jest na 2. poł. X w. i zawiera wiele cennych ozdób srebrnych oraz fragmenty monet.

 

  • 15:00 – oprowadzanie po kościele Najświętszej Marii Panny in Summo oraz szklanej ekspozycji symbolizującej zarys poznańskiego palatium. Spotkanie przy kościele.

 

  • 17:00 – Prelekcja dr Łukasza Gruszczyńskiego, z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pt. Przekrój (P)poznania, czyli o nowoczesnym podejściu do tradycji. Spotkanie w Sali multimedialnej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci połączone ze spacerem  do rzeźby wznoszącej się na ul. Posadzego.

 

Godziny otwarcia: 10.00-18.00

Dla dzieci: średniowieczny plac zabaw w plenerze Rezerwatu z archeologiczną piaskownicą i replikami zabawek Mieszka i Dobrawki.

Organizator: Rezerwat Archeologiczny Genius loci

Wstęp do rezerwatu na wszystkie wydarzenia związane z Festiwalem Tradycji: bezpłatny.

Bilety wstępu na ekspozycje poza wydarzeniami, w cenie oferty sobotniej.

Korzystanie z atrakcji pleneru bezpłatne.

 

Informacje szczegółowe pod adresem mailowym rezerwat@muzarp.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 61 8522167, w godzinach pracy rezerwatu.

 

Rezerwat jest otwarty według następujących godzin:

od wtorku do czwartku: 10:00 – 16:00
w piątek: 10:00 – 18:00
w soboty: 10:00 – 18:00
w  niedziele: 10:00 – 15:00

poniedziałek: nieczynne
 

Informujemy, że ostatnie wejście na ekspozycję jest możliwe najpóźniej 30 minut przed zamknięciem Rezerwatu.

 

Opis Festiwalu Tradycji Poznańskich:

Co łączy Bamberkę, Mieszka I, Karola Marcinkowskiego, Powstańca wielkopolskiego, kibica Lecha? Czy tylko wspólne miejsce zamieszkania w mieście nad Wartą? Czy jest coś więcej co stanowi o naszej poznańskiej tożsamości? Na te pytania i wiele innych będziemy szukać odpowiedzi podczas Festiwalu Tradycji Poznańskich.

FTP to pierwsza edycja wydarzenia, które ma przybliżyć niematerialne dziedzictwo naszego miasta. Podczas trzech dni festiwalowych zaprezentujemy bogactwo lokalnych tradycji i zwyczajów. Będziemy mówić o nich z namysłem, ale także z refleksją wspominać o zmianach, które w ich obszarze obserwujemy. Liczymy, że wielowymiarowość programu festiwalowego ukaże trwałość poznańskich tradycji oraz wskaże, jak współczesne wyzwania stają się inspiracją do zmian, które w ich obszarze zachodzą.
 

Festiwal trwać  będzie od piątku 05.08. do niedzieli 07.08. Pierwszego dnia odbędzie się koncert otwierający, na którym wystąpią poznańscy artyści. Kolejny dzień to warsztaty, pokazy i wydarzenia towarzyszące organizowane w różnych częściach miasta – pomocą w nawigacji po wszystkich wydarzeniach będzie przygotowana specjalnie na festiwal mapa. Trzeci dzień Festiwalu to odbywające się po raz 27 Święto Bamberskie POZNANIE, a punktem kulminacyjnym będzie przejście z Muzeum Bambrów Poznańskich na plac Kolegiacki barwnego korowodu osadników, Bamberek i Bambrów.


Organizatorami pierwszego Festiwalu Tradycji Poznańskich są: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Fundacja Made in Art. ale współtworzy go wielu wspaniałych partnerów, dzięki którym program festiwalu jest tak okazały:
Wydawnictwo Miejskie POSNANIA, Estrada Poznańska, Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Brama Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Etnograficzne, Rezerwat Archeologiczny Genius loci, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, Cyryl, Pracownia VZORY, Poznańskie Muzeum Pyry, Muzeum Rogalowe, Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Teatr Animacji, Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor", Mozaika, Budchem, Centrum Ogrodnicze Ogród Zawady, Fundacja Myszkowski, Hotel Kolegiacki, Pyra Bar, Tokyo Cheesecake Bakery, B3,

 

Media patronat: Iks Poznań, Kultura Poznań.pl, Radio Afera, Codzienny Poznań
 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Poznania
 

#poznańwspiera, #FestiwalTradycjiPoznańskich, #Poznan, #Poznań, #city, #tradycje, #dziedzictwo, #festiwal, #ŚwiętoBambrów, #FundacjaPuenta, #MadeinArt

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.