Piątek, 30 września 2022, Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery PL EN | |

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 w Rezerwacie (10 oraz 17 września 2022)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 w Rezerwacie (10 oraz 17 września 2022)

https://edd.nid.pl/wydarzenia/tajemnice-kosciola-nmp-na-poznanskiej-wyspie-katedralnej/

 

10. 09.2022 r. godz. 13.00 – Europejskie Dni Dziedzictwa

Na wyspie katedralnej w Poznaniu znajduje się  mający bogatą historię gotycki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny in Summo Posnaniensi, wzniesiony  po 1431 roku, a konsekrowany w 1448 roku przez biskupa Andrzeja z Bnina. Losy świątyni, splatają się z najstarszym kultem Bogarodzicy na ziemiach polskich, gdyż stanowi ona kontynuację kaplicy pod tym samym wezwaniem, wzniesionej przez Mieszka I dla swej chrześcijańskiej małżonki - księżnej Dobrawy. Dzieje kościoła były ściśle związane z historią naszego państwa. Kościółek był niszczony, grabiony, zamieniony na magazyn w czasie II wojny światowej, ostatecznie został odnowiony przy udziale Funduszy Europejskich w 2021 roku i wraz z artystyczną instalacją wokół przypomina, że to to właśnie „Tu się wszystko zaczęło...” Dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym prowadzonym przez Wydział Archeologii UAM spotkanie przy tym fascynującym zabytku architektury gotyckiej, gwarantuje ciekawie spędzony czas wrześniowego weekendu.

 

Miejsce – Plener wyspy katedralnej, spotkanie przy kościele NMP in Summo i zwiedzanie świątyni oraz szklanej instalacji symbolizującej zarys palatium Mieszka I.

Wstęp wolny.

 

17.09.2022 (sobota) – warsztaty  pt. „Archeoskarby - Pierwszy Dzień Archeologicznej Jesieni” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Liście przybierają przepiękne barwy, można zbierać kasztany, a dni stają się coraz krótsze. Jesień! Tematyczne warsztaty w Genius loci to doskonały pomysł dla młodych wielbicieli tej pory roku. Przygotujemy

Miejsce – Rezerwat Archeologiczny Genius loci

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, bezpłatne, obowiązują zapisy na adres mailowy rezerwat@muzarp.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 61 852 21 67, w godzinach pracy rezerwatu.

 

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.