Niedziela, 24 września 2023, Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny PL EN | |

Europejskie Dni Archeologii 16-18.06.2023

Europejskie Dni Archeologii 16-18.06.2023

Zdjęcie: Szachy sandomierskie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, odkryte podczas badań Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Fot. Marek Banaczek.

 

 

Zapraszamy na wydarzenia związane z obchodami Europejskich Dni Archeologii, które w tym roku odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2023 r. Z tej okazji w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci będzie można nieodpłatnie uczestniczyć w prelekcjach popularnonaukowych oraz oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej i ekspozycjach czasowych.

Wstęp do rezerwatu w dzniach 16-18 czerwca, w tym na wszystkie spotkania, jest bezpłatny.

 

Piątek 18.06.2023 r.

18:00 - Wykład z cyklu „Oblicza gotyku” pt. Gotycka architektura Summa Theologiae Św. Tomasza z Akwinu. Prelegent: prof. Artur Andrzejuk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Wykład w formie hybrydowej, transmitowany na Facebooku Rezerwatu Archeologicznego Genius loci: https://www.facebook.com/RezerwatArcheo/.

„Oblicza gotyku”, to interdyscyplinarny projekt łączący archeologów, historyków, historyków sztuki i filozofów, którzy na cyklicznych spotkaniach przybliżają wiodącą problematykę z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych. W proponowanym wykładzie poznamy filozoficzne spojrzenie na jedno z najważniejszych dzieł średniowiecza i jego wpływ na wiele pokoleń myślicieli.

Prelegent: prof. dr hab. Artur Andrzejuk – filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie [UKSW], kierownik Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej, autor wielu prac z dziedziny filozofii moralnej, pojęcia prawdy i dobra oraz Tomizmu. Postać Św. Tomasza z Akwinu jest szczególna dla intelektualnego wymiaru gotyku i konieczna dla zrozumienia podłoża tożsamości europejskiej przez co filozofia Akwinaty będzie jednym z głównych nurtów rozważanych w planowanym projekcie. Organizatorzy pragną aby pojęcie "gotyku" nie było przez odbiorców zawężane do sfery architektonicznej, czemu ma służyć zwrócenie uwagi na fakt, że struktura i kształt katedry gotyckiej wynikają z całokształtu formacji filozoficznej, symboliki, odwołań kulturowych i religijnych. Można i należały w niej rozpoznawać bogactwo duchowości epoki gotyku, które swą intelektualną formę znajduje w myśli Akwinaty.

 

Sobota 17.06.2023 r.

11.30 - Wykład pt. „Szachy sandomierskie i ich archeologiczne  tajemnice”. Wykład otwarty w formule hybrydowej - stacjonarnie oraz transmitowany on-line na fb rezerwatu: https://www.facebook.com/RezerwatArcheo/

Zabytki określane jako szachy sandomierskie odkryte zostały w 1962 roku, na Wzgórzu Św. Jakuba w Sandomierzu, są wiodącym tematem tegorocznych Europejskich Dni Archeologii. Pochodzą z XIII w. i obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, gdzie można je podziwiać na specjalnej wystawie. W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci będzie można obejrzeć ich wierne kopie a nawet rozegrać nimi partyjkę szachów. Dlaczego są tak wyjątkowym zabytkiem? Nie wynika to z ich wymiernej wartości materialnej, ale z racji absolutnej unikatowości tego zespołu w skali europejskiej. Liczą 29 sztuk, a więc brakuje jedynie 3 pionków do pełnego kompletu, a ich kształty uformowano w stylu arabskim. Co po latach wiemy o tym tajemniczym znalezisku i dlaczego to archeologia miała decydujące znaczenie w rozwikłaniu ich zagadki, opowie archeolog zajmująca się problematyką tego zespołu – dr Agnieszka Stempin.

16.00Złoto Ostrowa Tumskiego. Zwiedzanie ekspozycji czasowej z archeologiem. Oprowadzają  kuratorzy wystawy – Marcin Kasprowicz i Daria Sikora. Miejsce spotkania: Poznań, Ostrów Tumski, Rezerwat Archeologiczny Genius loci.

Opowiemy o spektakularnych badaniach na wyspie katedralnej i odkryciu pracowni złotniczej oraz wyrobów z niej pochodzących. Jakimi surowcami posługiwali się tutejsi złotnicy? Skąd czerpali surowce do produkcji biżuterii? Skąd wiedziano gdzie szukać tak ważnych obiektów?

 

Niedziela 18.06.2023 r.

12.00 Kościół Najświętszej Marii Panny – perła gotyku na poznańskim Ostrowie Tumskim. Zwiedzanie obiektu i ekspozycji czasowej z archeologiem. Oprowadza  kurator wystawy – Karolina Andrys. Miejsce spotkania: Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo.

Opowiemy o wyjątkowym obiekcie zawdzięczającym wiedzę o nim wieloletnim badaniom archeologicznym. Dlaczego możemy mówić, ze to najstarszy kościół mariacki w Polsce? Co go łączy z Mieszkiem I i księżną Dobrawą? I jak się ustrzegł przez wieloma próbami zniszczenia? Te i inne ciekawe historie oraz wejście do nieodwiedzanych zazwyczaj zakamarków świątyni zapewnimy podczas planowanego spotkania.

14:30Pokolenie 966. Zwiedzanie z archeologiem ekspozycji stałej. Oprowadza  kurator wystawy - dr Agnieszka Stempin.

Opowiemy o metodach pracy archeologów, wejdziemy ze zwiedzającymi do prawdziwego wykopu archeologicznego i sprawdzimy jakie dyscypliny nauki współpracują z archeologią pozwalając na pozyskanie precyzyjnych danych o najdawniejszych dziejach.

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.