Poniedziałek, 31 marca 2025, Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii PL EN | |

Bolesław Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę - Prelekcja prof. Dariusza Sikorskiego ”Struktury władzy Karolingów jako model dla wczesnośredniowiecznej Europy” - 11.04.2025

Bolesław Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę - Prelekcja prof. Dariusza Sikorskiego ”Struktury władzy Karolingów jako model dla wczesnośredniowiecznej Europy” - 11.04.2025

 

 

 

Rezerwat Archeologiczny Genius loci serdecznie zaprasza na kwietniowe spotkanie w ramach obchodów millenium koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski:

Prelekcja 4 - prof. Dariusz Andrzej Sikorski: Struktury władzy Karolingów jako model dla wczesnośredniowiecznej Europy

Prelekcja odbędzie się 11.04.2025 r. o godzinie 18:00 w sali multimedialnej rezerwatu. Wstep wolny.

Będzie również transmitowana on-line na żywo przez konto Rezerwatu Archeologicznego Genius loci w serwisie Facebook.

Podjętym w prelekcji problemem jest adekwatność stosowania zrekonstruowanych przez historyków modeli władzy w imperium karolińskim w VIII i IX w., które jako wzorce miały oddziaływać  na formowanie się struktur władzy w krajach ościennych, zwłaszcza  w Europie środkowej, a szczególnie na Słowiańszczyźnie zachodniej i w Polsce. Ponieważ nie ma zgody wśród historyków, co do tego, czym ma charakteryzować się karoliński system władzy, to rozpatrywanie ewentualnych zapożyczeń jest utrudnione. W rzeczywistości dowodne wzorowanie się przez władców i lokalne elity na pewnych wybranych aspektach karolińskiego systemu władzy (nawet jeśli jest zapośredniczony, jeśli chodzi o Słowiańszczyznę zachodnią na dynastii ottońskiej) najczęściej rytuałach czy symbolach jest powierzchowne i dotyczy ich zewnętrznej postaci, np. koronacji, a nie istoty władzy „monarchicznej” w ogóle. Przejmowanie karolińskiego systemu władzy w Europie środkowej, jest pewnego rodzaju mitem historiograficznym, mitem chętnie wykorzystywanym, gdyż odwołanie się do niego zwalnia historyków z badań nad lokalnymi podstawami władzy książąt słowiańskich – badań trudnych, bo podstawa źródłowa jest niezwykle uboga.

Projekt „Bolesław Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.