Sobota, 27 kwietnia 2024, Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty PL EN | |

Drewno w architekturze krajobrazu miasteczek staropolskich

Drewno w architekturze krajobrazu miasteczek staropolskich

 

Nowa czasowa wystawa prac Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej! 

Architektura drewniana w Staropolskiej Rzeczpospolitej była integralnym elementem krajobrazu i rozpoznawalną cechą tożsamości kulturowej. Domy podcieniowe, zabudowania gospodarcze, olejarnie, browary, kuźnie, młyny, spichrze, ratusze, kościoły, synagogi trwały w większości jeszcze przez wiek XIX, aby w wieku XX ulegać destrukcji i zapomnieniu wraz z zanikiem „ciosiółki” – umiejętności szlachetnej obróbki drewna. Pod presją materiałów bardziej trwałych i  modernistycznych form zabudowy, kultura kształtowania przestrzeni straciła istotny element tożsamości. Krajobraz miasteczek staropolskich formowany był niegdyś przez budowniczych – cieśli.

Wystawa przywołuje z niepamięci wybrane elementy składające się na obraz przestrzeni drewnianej zabudowy miasteczek z terenu nie tylko w Wielkopolski, ale również Mazowsza, Małopolski, Śląska i Podola. Prezentowane są wybrane widoki dawnych miasteczek Rzeczpospolitej – detale konstrukcji ciesielskich, a także współczesne makiety frontonów domów podcieniowych i szczytowych ułożone w pierzei dawnego rynku, wykonane przez studentów Politechniki Poznańskiej. W wystawie wykorzystano również szkice i rysunki artystów, malarzy i architektów, którzy przeszło 100 lat temu szukali w  formach i detalu architektury drewnianej inspiracji dla odrodzenia się stylu narodowego po latach zaborów.    

Kuratorem wystawy jest dr hab. inż. Radosław Barek. Serdecznie zapraszamy do jej oglądania od 15 marca do 13 maja br.

W sobotę 11 maja w godz. 11:00-13:00 serdecznie zapraszamy na warsztaty dla rodzin BUDUJEMY DOM DREWNIANY.

Spotkanie poprowadzą wykładowcy i studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.       

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmujemy od 05.05. do 10.05. mailowo na adres rezerwat@muzarp.poznan.pl lub telefonicznie w godzinach pracy rezerwatu (tel. 61 852 21 67).

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.