Piątek, 12 sierpnia 2022, Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha PL EN | |

XVI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą (on-line) Przenieś się tam jeszcze raz, by przywołać lato w chłodne dni!

XVI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą (on-line) Przenieś się tam jeszcze raz, by przywołać lato w chłodne dni!

 

 

 

 

TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

 

XVI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ

W LĄDZIE NAD WARTĄ

 

5-6 września 2020 roku

 

XVI edycja Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie poświęcona jest tradycji i nowoczesności w kulturze średniowiecza. Obydwa pojęcia były doskonale znane w różnych okresach dziejów ludzkości, stanowią również ważny składnik czasów współczesnych. Na ogół postrzega się je jako opozycyjne wobec siebie wartości, często ze sobą skonfliktowane, zwłaszcza w kluczowych momentach przemian, decydujących o kierunku rozwoju wielu społeczności. W obiegowych opiniach, tradycję często utożsamia się z zastojem i zacofaniem, natomiast nowoczesność ze zmianą i postępem. Rzadko się przy tym zauważa, że jedno nie może istnieć bez drugiego. Tymczasem w praktyce nowoczesność wzbogaca tradycję, która rozstrzyga, co z proponowanych przez nią rozwiązań będzie przyjęte, a co odrzucone. Mieszko I, decydując się na przyjęcie chrztu i wprowadzenie swojego państwa do cywilizacji europejskiej, musiał dostosowywać zmiany do obyczajów i kultury swojego ludu w taki sposób, by zostały zaakceptowane jako własne. Przed podobnymi wyzwaniami stawali wszyscy wielcy reformatorzy w dziejach ludzkości. Doskonale wiedzieli, że całkowite odrzucenie tradycji grozi utratą tożsamości i zagubieniem, natomiast wzbogacanie jej o nowe elementy pozwala się rozwijać i kreślić perspektywy na lepszą przyszłość. Z kolei gwałtowane wcielanie zmian rodzi opór i prowadzi do tragedii, podczas gdy cierpliwe przeobrażenia, dostosowane do kultury i tradycji danej społeczności kończy się zawsze sukcesem. Od dawna też wiadomo, że nie każda nowoczesność jest dobra, jak też nie zawsze tradycja wyłącznie pielęgnuje złe rozwiązania. Średniowiecze, niesłusznie zwane „ciemną epoką”, wielokrotnie stawało przed koniecznością zmian i dostosowywania ich do swoich tradycji. Z każdych takich prób wychodziło zwycięsko, przekazując swój dorobek i swoje doświadczenia czasom późniejszym. Z jego dziedzictwa wywodzą się m.in. uniwersytety, wolność nauki, bankowość, miasta, samorządność, umiejętność współpracy ludzi różnych wyznań. Stanowią one składnik naszej tradycji, którą przekażemy przyszłym pokoleniom.

Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, skutecznie popularyzujący wiedzę o przeszłości, stanowi dobrą okazję do podjęcia takiego tematu. Przyszło nam realizować go w niecodzienny sposób, odległy od tego, do czego przyzwyczaiła się nasza Publiczność. Ale jest to znak obecnych czasów, które dysponując takimi narzędziami jak Internet, pozwala – na przekór gnębiącej nas pandemii nieznanej dotąd choroby – zorganizować owo przedsięwzięcie i dotrzeć do wielu wiernych, a może też i nowych odbiorców. Opowiadamy zatem o tradycji w nowoczesny sposób; właściwie zawsze tak czynimy, choć teraz dokonujemy tego inaczej niż zawsze. Nie ukrywamy jednak, że pragniemy wrócić do tradycyjnej formy festiwalowego przekazu, że tęsknimy za Państwem, tęsknimy do spotkań z Waszymi Rodzinami, z Waszymi dziećmi, które stanowią najwdzięczniejszą część naszej Publiczności, tęsknimy za pasjonatami historii oraz ludźmi, ciekawymi wiedzy, tęsknimy do odtwórców historii (wojów, rycerzy, rzemieślników i kupców), do naukowców, muzealników i artystów, słowem do wszystkich, którzy tworzą program i klimat naszej imprezy. Miejmy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w Lądzie, będziemy zwiedzać wspaniały klasztor, tętniący życiem obóz słowiański, słuchać wykładów i koncertów, oglądać spektakle oraz inscenizacje historyczne, podziwiać wystawy, odpoczywać i uczyć się, a przede wszystkim cieszyć się naszą obecnością w tej pięknej nadwarciańskiej miejscowości. Tymczasem zapraszamy Państwa na nasz Festiwal on-line – inny niż zawsze, jednak zorganizowany z niezmiennym pragnieniem zainteresowania Państwa barwną epoką średniowiecza.

 

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.