Czwartek, 01 grudnia 2022, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza PL EN | |

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro dla Pracowni Projektowej J. P. Woźny

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro dla Pracowni Projektowej J. P. Woźny

Zwycięzca 2021

Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Projekt: Pracownia Projektowa J. P. Woźny

 

Opinia Jury o nagrodzonej realizacji:

Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura Kościoła NMP (in summo) uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważalna. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum.

Pracownię Projektową J. P. Woźny od prawie 30 lat tworzą architekci Joanna i Przemysław Woźny. Wykonała wiele projektów przestrzeni publicznych, budynków kubaturowych i domów jednorodzinnych w Poznaniu i Wielkopolsce. Od lat pracownia zajmuje się także modernizacją obiektów zabytkowych. Głównym projektantem instalacji palatium był Przemysław Woźny, a do realizacji artystycznego rozwiązania z użyciem szkła zaprosił architektów Konrada i Tomasza Urbanowiczów z wrocławskiej pracowni Archiglass.

 

O NAGRODZIE
Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana od 1998 r. za najlepszy projekt architektoniczny zrealizowany na terenie Poznania. W gronie jej laureatów znajdziemy takie ikony poznańskiej architektury jak biurowiec Bałtyk, Stary Browar czy zabudowania kompleksu sportowo-rekreacyjnego Malta. Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, włoski architekt, autor projektu renesansowej przebudowy poznańskiego ratusza, dokonanej w II. połowie XVI wieku. Zwycięzca konkursu otrzymuje statuetkę, która jest miniaturową wersją rzeźby Quadro, znajdującej się na fasadzie kamienicy przy Starym Rynku.
Organizatorem konkursu jest Miasto Poznań przy współudziale SARP-Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Inicjatora Nagrody-UWI Inwestycje S.A.

 

Komentarz Prezydenta Miasta Poznania:

SZANOWNI PAŃSTWO,

Poznań zmienia się z roku na rok. W naszym mieście przybywa doskonale zaprojektowanej, oryginalnej i odważnej architektury. Szczególne miejsce zajmują dostępne dla każdego mieszkańca czy turysty przestrzenie publiczne. Chcemy, żeby oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych miały one także związek z lokalną tożsamością oraz dziedzictwem. Dzięki takim projektom spędzamy czas wolny w bardziej atrakcyjnych i przyjaznych miejscach.

Za każdym zrealizowanym w stolicy Wielkopolski obiektem stoi talent, wizja i zaangażowanie jego projektantów. To właśnie ich - autorów i autorki najlepszych koncepcji architektonicznych - doceniamy od blisko ćwierć wieku w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

W tym roku - to jedno z najstarszych wyróżnień architektonicznych w Polsce - zostanie przyznane już po raz 24. Gratuluję wszystkim nominowanym, a w szczególności wyróżnionym i laureatom. Wasze projekty niewątpliwie wzbogacają stolicę Wielkopolski o architekturę na najwyższym, światowym poziomie.

Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania

 

Źródło fotografi:

https://www.poznan.pl/mim/info/news/ekspozycja-reliktow-palatium-mieszka-i-z-nagroda-quadro,189694.html?fbclid=IwAR20OmUI1lIqS4zgxhohih3PujdCohnlkBjDb4-WFT4kQMeZ5pgpKMEg7t4

 

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.