Niedziela, 28 kwietnia 2024, Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa PL EN | |

Europejskie Dni Dziedzictwa w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci 16-17 września 2023

Europejskie Dni Dziedzictwa w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, 16-17 września:

Pt. „Tradycja od pokoleń – szachy na ziemiach polskich od średniowiecza po współczesność”

W trakcie EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA zorganizowane zostaną dwa turnieje szachowe, opowiemy o najstarszych śladach szachów na ziemiach polskich – w tym najsłynniejszych szachach sandomierskich, a także przedstawimy sylwetki dwojga współczesnych, wybitnych Arcymistrzów Szachowych z Poznania: Hanny Ereńskiej-Barlo i Włodzimierza Schmidta.

16-17. września 2023 r.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci – Poznań Ostrów Tumski, ul. ks. I. Posadzego 3

PROGRAM:

16 WRZEŚNIA – SOBOTA

10.00 -11.15               rejestracja zawodników na TURNIEJ BŁYSKAWICZNY PAMIĘCI ARCYMISTRZA WŁODZIMIERZA SCHMIDTA

11.30-12.20                wykład popularnonaukowy inaugurujący Europejskie Dni Dziedzictwa

• Archeologia szachów – najstarsze ślady gry na ziemiach polskich (dr Agnieszka Stempin, sala multimedialna Rezerwatu Archeologicznego Genius loci)

12.30-15.00                Turniej błyskawiczny z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa: Tradycje szachowe  od pokoleń

14.00-14.20                Spotkanie autorskie z wybitną polską Arcymistrzynią, Hanną Ereńską- Barlo

15.00                          Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i uroczyste zamknięcie Turnieju

Szczegóły dla szachistów na stronie www.szachydladzieci.com.pl:

17 WRZEŚNIA – NIEDZIELA

10.00-11.00                rejestracja zawodników na OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY

11.00-11.30                Wspomnienie: Wybitny polski arcymistrz Włodzimierz Schmidt. Niezapomniane partie.

11.30 – 15.00             Uroczyste otwarcie i rozegranie TURNIEJU SZACHOWEGO pamięci arcymistrza Włodzimierza Schmidta

14.00 – 14.20             w trakcie rozgrywek - wykład popularnonaukowy dr Agnieszki Stempin: „Dlaczego Ojciec Mateusz gra w szachy?”

11.00 – 15.30             Możliwość zwiedzania ekspozycji czasowych pt. . „Szachy sandomierskie” i „Arcymistrzowie Wielkopolski” z Hanną Ereńską –Barlo oraz Hanną i Markiem Zboroniami oraz Agnieszką Stempin

15.15                          ogłoszenie wyników wręczenie nagród i uroczyste zamknięcie Turnieju

Szczegóły dla szachistów na stronie www.szachydladzieci.com.pl:

16-17.09. OKOLICZNOŚCIOWE EKSPOZYCJE:

10.00 – 18.00             ekspozycja okolicznościowa pt. „Szachy sandomierskie”. Zaprezentowane zostaną kopie bierek słynnego kompletu szachowego odkrytego w Sandomierzu (foyer rezerwatu)

10.00-18.00                ekspozycja okolicznościowa pt. „Arcymistrzowie Wielkopolski” poświęcona dwóm słynnym postaciom środowiska szachowego Wielkopolski – pierwszej polskiej Arcymistrzyni, Hannie Ereńskiej- Barlo oraz pamięci arcymistrza Włodzimierza Schmidta (foyer rezerwatu)

16-17.09.        WARSZTATY DLA DZIECI,

W trakcie turniejów działać będzie kącik warsztatów dla dzieci i archeologiczna piaskownica.

16-17.09         SMACZNE PRZEKĄSKI

W plenerze rezerwatu, w godzinach odbywania się turniejów, czynne będzie stoisko gastronomiczne RESTAURACJI HYĆKA, gdzie będzie można się posilić lokalnymi specjałami.