Środa, 17 kwietnia 2024, Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina PL EN | |

Odyseja kulturowa - prelekcja dr hab. Agnieszki Mączyńskiej ”W poszukiwaniu korzeni starożytnej cywilizacji z nad Nilu” 08.03.2024 r.

Odyseja kulturowa - prelekcja dr hab. Agnieszki Mączyńskiej ”W poszukiwaniu korzeni starożytnej cywilizacji z nad Nilu” 08.03.2024 r.

 

 

 

Dr hab. Agnieszka Mączyńska od lat kieruje Działem Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, nadzoruje wszelkie działania edukacyjne, promocyjne i wstawiennicze w głównym gmachu na ul. Wodnej.

Naukowo zajmuje się egipską ceramiką okresu pre, proto i wczesnodynastycznego, popularyzacją archeologii oraz edukacją muzealną. Jest ceramologiem Polskiej Archeologicznej Ekspedycji do Wschodniej Delty Nilu, prowadzącej badania wykopaliskowe na stanowisku Tell el-Farkha w Egipcie.

 

Prelekcja odbędzie się w sali multimedialnej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci 8 marca 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

 

Program pt. „Odyseja kulturowa” jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu, będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera „Odyseja”. Tym samym uwagę poświęcić chcemy problematyce PODRÓŻY i ukazywaniu jej zmiennej oraz różnorodnej roli. Podróż Odyseusza jest pewnego rodzaju alegorią wędrówki życia. Bohater eposu wędruje ale ostatecznym celem jest powrót do swojego domu. Chcemy skonfrontować dalekie i bliskie poszukując odpowiedzi na pytanie co jest bliskie naszej kulturze? Archeolodzy zaproszą do podroży w czasie do różnych centrów cywilizacyjnych. Humaniści: historycy, kulturoznawcy, filolodzy a także filozofowie zabiorą słuchaczy w podróż po różnych aspektach kultury i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój ale też jako poszukiwanie pożywienia, pracy, jako „rozrywka” i chęć poznania lub pielgrzymowanie.

 

 

 

Harmonogram prelekcji z cyklu

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.