Środa, 23 października 2024, Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna PL EN | |

Zmarł Profesor Michał Kobusiewicz

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. dr hab. Michała Kobusiewicza. Uznany w środowisku międzynarodowym badacz pradziejów Europy i północno-wschodniej Afryki był pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w latach od 1959 do 1965. Później kontynuował swoją karierę naukową poza Muzeum, lecz jego współpraca z Działem Archeologii Pozaeuropejskiej MAP była kontynuowana, aż do śmierci Pana Profesora. Z Profesorem łączą nas setki niesamowitych wspomnień na polu badawczym jak i towarzyskim. Na zawsze pamiętać będziemy jego szarmancki sposób bycia, niezwykłą erudycję, pracowitość i optymizm, którym zarażał przy każdym ze spotkań.

Profesor był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia ukończył w roku 1962, broniąc pracy pt. Stanowisko z końca paleolitu i początków mezolitu w Poznaniu-Starołęce. Doktoryzował się na tej samej uczelni w roku 1968 pracą pt. Paleolit schyłkowy i mezolit w środkowo-zachodniej części Niziny Wielkopolskiej. W 1975 roku Michał Kobusiewicz uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie archeologii w ówczesnym Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk na podstawie rozprawy Pradzieje północno-wschodniej Afryki między 16. a 5. tysiącleciem p.n.e. W 1992 r. Michał Kobusiewicz uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych nadany przez Prezydenta Lecha Wałęsę.

Pod opieką Profesora powstało kilkadziesiąt prac magisterskich i dysertacji doktorskich, a wśród jego uczniów jest dziś kilku profesorów. Przez wiele lat prowadził badania wykopaliskowe w Wielkopolsce na stanowiskach z epoki kamienia. Przez lata kierował badaniami w Egipcie w ramach Dakhleh Oasis Project oraz uczestniczył w pracach międzynarodowej misji The Combined Prehistoric Expedition, działającej na terenie Egiptu, Sudanu i Etiopii.

Profesor Michał Kobusiewicz jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym kilku monografii książkowych, licznych artykułów (głównie w językach kongresowych) oraz prac popularnonaukowych. W ciągu ponad 60 lat pracy zawodowej, Profesor Michał Kobusiewicz, prowadził badania naukowe w wielu miejscach Polski i Świata. Śmierć Pana Profesora to bolesny cios dla całej muzealnej i archeologicznej wspólnoty. Dyrekcja i Pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu łączą się w bólu z Bliskimi zmarłego.