Piątek, 12 sierpnia 2022, Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha PL EN | |

FELIETONY SZACHOWE

FELIETONY SZACHOWE

 

Felietony archeologiczno-szachowe

Szachy to dość wdzięczny element szeroko rozumianej przestrzeni kulturowej, wielokrotnie już eksploatowany w sztuce czy literaturze. Ostatnimi czasy pojawiło się jednak kilka propozycji filmowych, które wzbudziły duże zainteresowanie, a w których szachy nie są jedynie elementem aranżacji wnętrz czy symbolem wyższych aspiracji intelektualnych, ale stanowią główną oś fabuły i wcielają się w dynamicznego bohatera, wbrew stereotypowej opinii każącej widzieć w nich zajęcie ogólnie rzecz biorąc ospałe. Dzięki temu przeżywamy obecnie  pewien renesans zainteresowania grą. Wydaje się zatem, że to dobra okazja, aby podążając tropem tego zainteresowania, zaproponować odkrywanie różnych, dotychczas rzadko znanych zakątków bogatego dziedzictwa szachowego. 

Chcielibyśmy rozpocząć cykl kilku zimowych spotkań, którymi pragniemy zachęcić Państwa do podróży. Będą to podróże w głąb wyobraźni, bowiem spotykać się będziemy po pierwsze w najpiękniejszym ze światów – świecie słowa, w którym nie potrzebujemy wymyślnych sprzętów i nowoczesnych urządzeń, aby obudzić obrazy i stworzyć swoje, bardzo prywatne wyobrażenia pozostające z nami na długo. Po drugie, spotykać się będziemy z ludźmi i  sytuacjami, które co prawda zazwyczaj wiązać się będą z czasami dalekiej przeszłości, ale  równie dobrze mogły się zdarzyć każdemu z nas. Czy to będą felietony dla tylko archeologów? Nie, ale wgłębianie się, można by rzec, dokopywanie się, do różnych nieznanych szerzej zakątków szachowej rzeczywistości, podejmie archeolog. W takim razie może to będą spotkania tylko dla  szachistów? Też nie! Szachy i ich krewni będą zawsze obecne, ale szachy, jak pisał genueński dominikanin pod koniec XIII w., symbolizują wszelką władzę i cały świat. I o tym postaram się Państwa przekonać.

Zapraszam zatem do świata pozornie zamkniętego bo przecież ograniczonego przestrzenią  64 pól, stanowiącego jednak od wielu stuleci twierdzę, którą wciąż niezmordowanie szturmują nowe pokolenia, a  ona, zgodnie ze słowami pisarza i  szachisty Stefana Zweiga, trwa silniejsza w swoim nieustannym bycie i jestestwie od wielu ksiąg czy dzieł architektury. Nie musimy wszak grać w szachy, aby znać utrwalone w kulturze szachowe porównania, nie chcemy odgrywać w życiu roli pionków, każdemu marzy się bycie ważną figurą. Szachami mierzono lojalność, intelekt, bywały teatrem dramatów i miłosnych uniesień. Towarzyszą ludzkości od półtora tysiąca lat i w tak odległą podróż serdecznie zapraszam!

Agnieszka Stempin

 

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU

 

EX ORIENTE LUX...

 

SZACHY O ZAPACHU ŚWIĘTOŚCI

GRY Z WRÓŻBĄ NA NOWY ROK

 

O TRZECH MĘDRCACH NAD SZACHOWNICĄ

 

DO POSŁUCHANIA POLECAMY:

SZACHY SANDOMIERSKIE OCZAMI ARCHEOLOGA

PODKASTY O HISTORII GIER PLANSZOWYCH W OPOWIEŚCI HISTORYKA I ARCHEOLOGA

 

KOŚCI ZOSTAŁY RZUCONE

 

SZACHY O WIELU TWARZACH

 

GRA SZALONEJ KOBIETY

 

GAMBIT KRÓLOWEJ

 

SZACHOWE ZALOTY

 

CZY KAŻDE DZIECKO TO POTRAFI?

 

GRY PRZECHYTRZAJĄCE ŚMIERĆ

 

NIE KAŻDY KRÓL JEST SZACHEM

CZYM SIĘ RÓŻNI SŁOŃ OD BISKUPA, BŁAZNA LUB POSŁAŃCA?

 

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.