Środa, 17 kwietnia 2024, Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina PL EN | |

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021

 

 

Zwycięzca 2021

Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Projekt: Pracownia Projektowa J. P. Woźny

 

Opinia Jury o nagrodzonej realizacji:

Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura Kościoła NMP (in summo) uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważalna. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum.

Pracownię Projektową J. P. Woźny od prawie 30 lat tworzą architekci Joanna i Przemysław Woźny. Wykonała wiele projektów przestrzeni publicznych, budynków kubaturowych i domów jednorodzinnych w Poznaniu i Wielkopolsce. Od lat pracownia zajmuje się także modernizacją obiektów zabytkowych. Głównym projektantem instalacji palatium był Przemysław Woźny, a do realizacji artystycznego rozwiązania z użyciem szkła zaprosił architektów Konrada i Tomasza Urbanowiczów z wrocławskiej pracowni Archiglass.

 

O NAGRODZIE
Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana od 1998 r. za najlepszy projekt architektoniczny zrealizowany na terenie Poznania. W gronie jej laureatów znajdziemy takie ikony poznańskiej architektury jak biurowiec Bałtyk, Stary Browar czy zabudowania kompleksu sportowo-rekreacyjnego Malta. Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, włoski architekt, autor projektu renesansowej przebudowy poznańskiego ratusza, dokonanej w II. połowie XVI wieku. Zwycięzca konkursu otrzymuje statuetkę, która jest miniaturową wersją rzeźby Quadro, znajdującej się na fasadzie kamienicy przy Starym Rynku.
Organizatorem konkursu jest Miasto Poznań przy współudziale SARP-Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Inicjatora Nagrody-UWI Inwestycje S.A.

 

Komentarz Prezydenta Miasta Poznania:

SZANOWNI PAŃSTWO,

Poznań zmienia się z roku na rok. W naszym mieście przybywa doskonale zaprojektowanej, oryginalnej i odważnej architektury. Szczególne miejsce zajmują dostępne dla każdego mieszkańca czy turysty przestrzenie publiczne. Chcemy, żeby oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych miały one także związek z lokalną tożsamością oraz dziedzictwem. Dzięki takim projektom spędzamy czas wolny w bardziej atrakcyjnych i przyjaznych miejscach.

Za każdym zrealizowanym w stolicy Wielkopolski obiektem stoi talent, wizja i zaangażowanie jego projektantów. To właśnie ich - autorów i autorki najlepszych koncepcji architektonicznych - doceniamy od blisko ćwierć wieku w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

W tym roku - to jedno z najstarszych wyróżnień architektonicznych w Polsce - zostanie przyznane już po raz 24. Gratuluję wszystkim nominowanym, a w szczególności wyróżnionym i laureatom. Wasze projekty niewątpliwie wzbogacają stolicę Wielkopolski o architekturę na najwyższym, światowym poziomie.

Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania

 

Źródło fotografi:

https://www.poznan.pl/mim/info/news/ekspozycja-reliktow-palatium-mieszka-i-z-nagroda-quadro,189694.html?fbclid=IwAR20OmUI1lIqS4zgxhohih3PujdCohnlkBjDb4-WFT4kQMeZ5pgpKMEg7t4

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.